Letní olympijské hry v Rio de Janeiru měly českou stopu také v zápase. A dokonce dvojitou. V olympijské soutěži volnostylařek se při své premiéře pod pěti kruhy představila teprve dvaadvacetiletá Adéla Hanzlíčková, která zápasila ve čtvrtek 18. srpna 2016 ve váhové kategorii do 63 kilogramů. A celý turnaj, který probíhal celkem osm dnů, odpískal nejlepší český rozhodčí Václav Scheiner mladší. Ten dosáhl hned dvou historických úspěchů – rozhodoval finálový duel na olympiádě a byl oceněn Zlatou píšťalkou, nejvyšším oceněním pro rozhodčí.
Adéla Hanzlíčková svou nominaci do Ria získala až dodatečně, když měsíc před odletem do Brazílie přišla z United World Wrestling zpráva o přerozdělení čtyř míst v olympijském zápasnickém turnaji, které byly původně určeny pro pořadatelskou zemi. Brazilci a Brazilky se ale kvalifikovali klasickou cestou kvalifikačních turnajů, a tak se jejich místa rozdělovala podle klíče, kterým byla kombinace umístění na mistrovství světa 2015 a dosud žádná vybojovaná nominace pro danou zemi. Adéla Hanzlíčková se svým devátým místem z Las Vegas v září loňského roku do tohoto klíče vešla, a tak mohla společně s trenérem Milanem Hemzou a sparing partnerkou Lenkou Hockovou nastoupit zrychlenou přípravu na dosavadní vrchol její zápasnické kariéry.
Středeční los české reprezentantce přisoudil do prvního kola, kterým bylo osmifinále, švédskou zápasnici Hennu Johansson. S tou měla Adéla Hanzlíčková špatné zkušenosti z loňských Evropských her v Baku, kdy dostala od Švédky lopatky. A bohužel ani na olympijském turnaji se jí nepodařilo svou bilanci s Johansson zlepšit, když po vyrovnaném úvodu zápasu neubránila útok na nohy a následně musela několikrát vysokým mostem odvracet právě prohru na lopatky. To se jí nakonec podařilo, za kritického stavu 0:8 se ale Adéla Hanzlíčková rozhodla zariskovat svou oblíbenou klapačkou, na kterou už vyhrála řadu důležitých zápasů. V Riu jí ale tento risk nevyšel, soupeřka získala další dva body a za následnou neuznanou challenge ještě jeden extra bod. Stav 0:11 znamenal prohru na technickou převahu soupeřky, a vzhledem k následující prohře Švédky s Běloruskou Mamashuk i konec v olympijském turnaji. Je ale zřejmé, že Hanzlíčková ve svých 22 letech má před sebou minimálně jeden olympijský cyklus a za 4 roky v Tokiu to může být z její strany úplně o něčem jiném a na Rio se bude vzpomínat jen jako na sbírání cenných zkušeností.
Možná trochu nečekaně se tak o nejvýraznější stopu českého zápasu v Riu postaral rozhodčí Václav Scheiner mladší. Do Brazílie odcestoval na svou druhou olympiádu v řadě a od začátku turnaje předváděl bezchybné, jisté a stabilní výkony. Celkem třikrát jsme ho v prvních dnech mohli vidět pískat zápasy o bronz, když pak přišel úžasný vrchol jeho kariéry – Václav Scheiner mladší rozhodoval v pozici žíněnkového rozhodčího v sobotu 20. srpna 2016 finálový zápas olympijských her ve váhové kategorii do 125 kilogramů, volný styl muži! A nutno podotknout, že opět bezchybně. Jednalo se jedno z nejvyšších uznání, kterého může rozhodčí v zápase řeckořímském a volném stylu dosáhnout. Sen, který se stal skutečností.
Jenže skvěle odpískaný turnaj měl pro Václava Scheinera vyvrcholit až v neděli 21. srpna, kdy byly na programu poslední dvě váhové kategorie ve volném stylu mužů. Český rozhodčí si na konto připsal ještě jedno utkání o bronz a po skončení turnaje byl oceněn Zlatou píšťalkou, nejvyšším oceněním pro rozhodčí! Václavovi se povedl celý turnaj na jedničku a nejen za výkony, které předvedl v Riu, to bylo oprávněné uznání jeho kvalit coby jednoho z nejlepších zápasnických rozhodčích na světě.
Petr Vurbs